Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 21 kwietnia 2019

Ucz się na błędach! Tom Philips "Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko"

wyd. Albatros
Moim skromnym zdaniem, pozycja obowiązkowa! To książka o rodzaju ludzkim dość niesłusznie, jak się okazuje, ochrzczonym z użyciem słówka "sapiens". Mamy bowiem cudowny dar do zawalania na bardzo różnych frontach. Na każdy powód do dumy przypada w naszej historii coś, co sprawia, że słuchając o tej historii kręcimy głową z niedowierzaniem albo i rozpaczą. Takich opowieści jest tu mnóstwo.

Pomiędzy książkami biograficznymi poświęconymi niezłomnym odkrywcom i genialnym wynalazcom, jest też Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko. Jej wartością jest to, że oprócz prezentacji słynnych niepowodzeń, takich jak doprowadzenie Chin do epidemii głodu poprzez wytrzebienie populacji wróbli - rzekomych szkodników, autor wyjaśnia, jak to się dzieje, że od setek lat popełniamy te same idiotyczne błędy. Jak ironia losu brzmi stwierdzenie, że zawalamy dokładnie dzięki tym przymiotom, które odróżniają nas od zwierząt i stawiają w hierarchii wyżej (podobno!).
Dostrzegamy wzory tam, gdzie wcale ich nie ma. Nasze umiejętności komunikacji, uch, pozostawiają wiele do życzenia. I mamy nadzwyczaj mierne osiągnięcia, jeśli chodzi o zrozumienie, że zmiana jednego doprowadzi nie tylko do tego, na czym nam zależy, ale również do czegoś zupełnie innego, potem do jeszcze gorszego [...].

Wynalezienie koła nie było wcale takim genialnym wynalazkiem. Pierwsze koło - garncarskie powstało dawno, dawno temu w Mezopotamii, a kilkaset kolejnych lat zajęło nam skojarzenie, że można je postawić w pionie i poturlać.

Co tak naprawdę różni nas od neandertalczyka? Jak nasz własny mózg robi z nas idiotów? Dlaczego zaczęliśmy prowadzić osiadły tryb życia i jakich głupot narobiliśmy przy okazji? O tym jest ta książka.

Niech Sigurd Potężny, który zmarł kilka godzin po tym, jak zabił swojego wroga - tylko dlatego, że ów wróg nie odwiedzał regularnie stomatolog - ma Was w swojej opiece podczas lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz